Aktualności

Na turystycznym szlaku...

IMG 4318   W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas IV-VI wyruszyli na trzydniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Od początku wyprawy humory wszystkim dopisywały mimo tego, że w dniu wyjazdu temperatura powietrza wskazywała poniżej 0°C. Jednak aura okazała się dla nas przychylna i w kolejnych dniach było słonecznie i ciepło.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od budynków przemysłowych przy wielkim piecu w Samsonowie, a następnie w Zagańsku obejrzeliśmy zabytek przyrody bardzo stary dąb Bartek. Dalej udaliśmy się do Oblęgorka, znajduje się tam dworek, w którym mieszkał Henryk Sienkiewicz. Obejrzeliśmy budynek wewnątrz i na zewnątrz oraz park z różnorodnymi drzewami, niektóre nas zachwyciły. Po czym pojechaliśmy do muzeum minerałów, tam zostaliśmy zaskoczeni pięknem kamieni, niektórzy nie mogli oderwać oczu od eksponatów. Kolejny dzień to ruiny zamku w Chęcinach oraz Kielce, miasto jest bardzo ładne. W muzeum Stefana Żeromskiego mogliśmy się dowiedzieć, jak kiedyś przebiegała nauka. Nie było tak jak dzisiaj, uczniowie musieli się bardzo trudzić, aby przejść do kolejnej klasy i zdobyć wykształcenie. Następnie pojechaliśmy do Kadzielni, obejrzeliśmy amfiteatr, w którym dawniej odbywał się festiwal piosenki harcerskiej. Ostatni dzień naszego pobyty w tym malowniczym zakątku to Łysa Góra, na którą wjechaliśmy wozami i meleksem. Tam mogliśmy podziwiać gołoborze oraz roślinność Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Zwiedziliśmy klasztor ojców Oblatów, którzy są misjonarzami oraz obejrzeliśmy pamiątki przywiezione przez nich z różnych miejsc świata. Tam też mogliśmy obejrzeć faunę i florę parku w muzeum przyrodniczym.. Po czym udaliśmy się w drogę powrotną wędrując dwukilometrową ścieżką przez park do Nowej Słupi, gdzie zwiedziliśmy muzeum hutnictwa. Tutaj mogliśmy utrwalić wiadomości z historii. Tam też zjedliśmy obiad i ruszyliśmy w drogę powrotną do domu.
Wycieczka dostarczyła nam wielu wrażeń i emocji, zwiedziliśmy kolejne miejsce w naszym kraju, którego wcześniej nie znaliśmy. Urzekła nas piękna, różnorodna przyroda, niesamowite skały między innymi krzemień pasiasty, który wydobywany jest właśnie w tym rejonie. Była to też wycieczka literacka, ponieważ poznaliśmy bliżej życie i twórczość Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego.
Zachęcamy wszystkich niezdecydowanych, aby dołączyli do nas w kolejnych latach, warto zwiedzać, ponieważ dzięki tej formie wypoczynku poszerza się swoje horyzonty i uczy życia.


Elżbieta Niedziałkowska