100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości ...

DSC 0663   "11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata" - czytamy w uchwale Sejmu ustanawiający 2018 rok Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Jak podkreślono w dokumencie, to dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby. Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin. Sejm wyraził też nadzieję, że wzorem Ojców Niepodległości - Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego - Polacy porzucą spory, by wspólnie świętować ten radosny Jubileusz w jedności i pojednaniu.
9 listopada 2018 r. uczniowie naszej szkoły uczcili Jubileusz poprzez uczestnictwo dziewcząt i chłopców klas IV – VIII w Biegu Niepodległości. Zorganizowanie akcji: Znicz – Pamiętamy! Uczniowie zapalili znicze pod pomnikiemi Powstańca styczniowego w Połajewie, Władysława Nałęcza Małachowskiego w Piotrkowie Kujawskim, pod tablicą upamiętniającą mord kapłanów w czasie II Wojny światowej i pomnikiem ofiar wojny 1939-1945 oraz miejscem związanym z prezydentem Mościckim. Cała społeczność szkoły wzięła udział w uroczystej akademii, z okazji 100 rocznicy Odzyskania przez nasz kraj Niepodległości, przedstawiającej walki Polaków o wolność. Dzieci i młodzież w przedstawieniu wykorzystali wiersze i pieśni patriotyczne. Na koniec uczniowie zaśpiewali piosenki, które zawierają słowa podkreślające naszą miłość do Ojczyzny.
Panował uroczysty nastrój i podniosła atmosfera, która udzieliła się wszystkim uczestnikom.

D. Wysocka