Aktualności

Nie ma ziemi nad Kujawy...

Nie ma ziemi nad Kujawy   ,,Każdy region naszego kraju posiada swoją nazwę, zwyczaje, obrzędowość, tradycje i sztukę. Ma swoją muzykę i tance. Owa odrębność sprawia, że mieszkańcy danego regionu utożsamiają się z kulturą ludową. Zainteresowanie historia regionu, jego kulturą, obyczajowością świadczy o powrocie do swoich „korzeni". Warto bliżej zapoznać się z naszymi tradycjami, gdyż są one bardzo bogate, a wierzenia ludowe zawierają wiele życiowych mądrości aktualnych również dziś".


27 maja 2022 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Dębołęce odbył się Dzień Kujawski. Chcąc zaciekawić dzieci i młodzież klas 0 - VIII twórczością oraz historią Kujaw, poszerzyć wiedzę o kulturze i tradycji, zaprosiliśmy do szkoły p. Irenę Sobczak ( pracownika BiOK w Piotrkowie Kujawskim). Podczas spotkania p. Irena przeczytała dzieciom klas 0 - IV legendę związaną z Kujawami. Przekazała uczniom klas V- VIII wiadomości o tradycjach i obrzędach kujawskich. Wyjaśniła, co robiły nasze prababcie w Noc Świętojańską (inaczej: Noc Świętego Jana, Noc Kupały, Sobótka, Wianki). Noc Świętego Jana – nazwa wywodzi się od święta Jana Chrzciciela, które w kościele katolickim przypada na dzień 24 czerwca. Noc Świętojańska, Sobótka przywitanie lata, zwyczaj wywodzący się z pogańskich obrzędów Słowian, związany z letnim przesileniem i najdłuższym dniem w roku. Tego dnia dziewczęta plotły wianki i wrzucały do wody (rzeki, jeziora, stawu). Wyłowiony wianek przez młodego chłopaka oznaczał, że dziewczyna szybko wyjdzie za mąż.
Uczniom bardzo podobała się prezentacja oraz wystawa przygotowana przez p. Irenę Sobczak. Dzieci i młodzież poszerzyły swoje wiadomości o Kujawach. Z zainteresowaniem słuchały informacji o naszym regionie.


Dorota Wysocka