O historii słów kilka...
„Żołnierze Wyklęci” byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór wobec podporządkowaniu Polski ZSRR. Szacuje się, że w tzw. drugiej konspiracji było zaangażowanych od 120-180 tys. Polaków.
W walkach podziemia z władzą komunistyczną zginęło około 9 tys. członków ruchu oporu. Kolejnych kilka tysięcy zostało zamordowanych na podstawie wyroków komunistycznych sądów lub zmarło w więzieniach. 1 marca stał się Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ponieważ tego dnia 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Ostatnim „Niezłomnym” był Józef Franczak ps. „Lalek”, który zginął 21 października 1963 roku. Święto „Żołnierzy Wyklętych” ustanowiono przez sejm w 2011 roku. Dwa lata później z inicjatywy pasjonatów biegania zorganizowano imprezę sportową „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Od 2015 roku bieg ma charakter ogólnopolski i odbywa się w różnych miejscach Polski, a także poza jej granicami.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszej szkole
W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Publicznej Szkole Podstawowej w Dębołęce przygotowano gazetkę okolicznościową, prezentującą najważniejsze informacje na temat „Żołnierzy Wyklętych”. Natomiast 2 marca 2025r. społeczność szkolna wzięła udział w ogólnopolskim „Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym”, który odbył się na Stadionie Miejskim w Piotrkowie Kujawskim.
W wydarzeniu uczestniczyli: uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz pracownicy szkoły. Uczestnicy pokonali dystans 1963 m. Rywalizacja wyłoniła zwycięzców w poszczególnych kategoriach.
W kategorii chłopców:
I miejsce Krystian Roszak,
II miejsce Damian Podolski,
III miejsce Wiktor Jabłkowski.
W kategorii dziewcząt:
I miejsce Zofia Siekacz,
II miejsce Róża Pawłowska,
III miejsce Iga Pawłowska.
W kategorii rodzice:
I miejsce Magdalena Kuczek – Pawłowska, Łukasz Pawłowski,
II miejsce Małgorzata Jabłkowska, Roman Jabłkowski,
III miejsce Mariusz Podolski, Mateusz Roszak.
W kategorii nauczyciele I miejsce zajęła Julia Kłosowska.
Podziękowania
Dziękujemy wszystkim uczestnikom biegu za zaangażowanie i rywalizację fair play oraz osobom, które wsparły finansowo nasze działania i ufundowały nagrody dla uczestników biegu. Dziękujemy Radnej Rady Miasta i Gminy Piotrków Kujawski pani Marcie Robakowskiej, panu Pawłowi Betlińskiemu oraz Radzie Rodziców.
H. Wieczorek, J. Stranc